Zagrebački odbojkaški savez

Odbojkaški kamp Poreč
NOVOSTI

Mladostašicama srebrna medalja u MEVZA Ligi
Odbojkašice Mladosti ipak nisu uspjele osvojiti ovogodišnju MEVZA Ligu, izgubile su u finalu od slovenske ekipe Calcit Kamnik. Na kraju je bilo 3:2 (19:25, 25:23, 20:25, 25:18, 15:8) za slovensku ekipu koja je ove sezone nastupala i u prestižnoj CEV ligi prvakinja. Mladostašice su pokazale snažan otpor Kamničankama koje su također s respektom ušle u ovaj meč jer je posljednji njihov međusobni susret početkom studenoga prošle godine završio pobjedom Mladosti s 3:0. I u ovom finalnom susretu Mladostašice su furiozno krenule od početka, vodile su tijekom cijelog prvog seta, imale čak i +11 razlike (17:6), dok su za to vrijeme Kamničanke tek dva puta bile u egalu.

Na gotovo identičan način odvio se i drugi set, tu su Slovenke dominirale a Mladostašice tek dva puta imale neriješen ishod u setu. Finiš ovog dijela igre je bio vrlo zanimljiv, visoko vodstvo Calcita od 23:17 Zagrepčanke su umalo stigle serijom 5-0, no na kraju su mirne glave bile Slovenke i osvojile taj set s 25:23. Treći set ponovno dominacija hrvatskih prvakinja, Slovenke su povele 1:0, od pozitivnog rezultata imale 3:3 a sve ostalo otišlo je na stranu Mladosti koja je tako povela s 2:1 u setovima.

Očito su Slovenke zagrizle u ovom finalu, jer su u četvrtom setu ubacile u višu brzinu i nakon početnog vodstva Mladostašica od 3:2 one preuzele inicijativu. Zagrepčanke su još posljednji put vodile s 15:14 ali Kamničanke rade seriju 4-0 za 18:15, kasnije još jednu seriju od 5-0 osvojivši set s 25:18 čime se ušlo u rulet petog seta. U kojem Mladostašice očito nisu imale dovoljno snage i koncentracije jer su nakon početnog vodstva od 2:1 prepustile igru Slovenkama koje su utakmicu mirno privele kraju dobivši taj set s 15:8 za konačnih 3:2 i osvajanje naslova prvakinja MEVZA lige.

Mladostašice su na kraju bile bolje na bloku s 12 poena prema 10 suparnica, na servisu s 11 aseva prema sedam Slovenki koje su pak imale 59 poena u napadu a Zagrepčanke tek jedan manje. Također Kamničanke su imale bolji prijam servisa (50 %), Zagrepčanke 45 %. Mladostašice su napravile 28 pogrešaka tijekom meča dok su tu Kamničanke bile puno mirnije s 18 pogrešaka i niti jednom u petom setu.

Najučinkovitija kod Mladosti Andrea Mihaljević s 22 poena a Katarina Pavičić dodala je 20. Vrijedi istaknuti i četiri poena blokom Mirte Freund koja je ukupno napravila 10 poena. Njezina suigračica, također srednja blokerica Aurora Papac imala je 5 poena blokom za ukupno njih 9 koliko ih je sakupila u cijelom meču. Katarina Pavičić proglašena je najboljom igračicom finala a Mirta Freund je najbolja srednja blokerica.

Nakon finala Katarina Pavičić rekla je:

»U polufinalu imale smo olakotnu okolnost jer u mađarskoj ekipi zbog problema u prvenstvu nije bilo četiri igračice iz prve postave što smo iskoristile za ulazak u finale. Od početka smo igrale agresivno i pristupile ozbiljno što se vidi i po rezultatu i pobjedi od 3:0. To je bila lijepa uvertira za finale protiv Calcita protiv kojeg smo na kraju na žalost izgubile s 2:3. Utakmica je bila izjednačena i ne bi ni znala reći u čemu su protivnice bile bolje, presudile su sitnice ali na kraju sam pak zadovoljna kako je naša ekipa izgledala na terenu. Samo će ostati žal za drugim setom zato što smo gubile 17:23 i  uspjele smo doći na 23:24 ali to je sport. Nemamo što žaliti, u srijedu imamo već narednu utakmicu i fokus je na tome.“

Mirta Freund dodala je:

„Jako sam ponosna na sve suigračice, sve su dale sve od sebe. Mladost nikad još nije bila u finalu MEVZA Lige tako da je to za nas veliki uspjeh. Šteta smo nismo uspjele osvojiti zlato ali je bila velika borba cijelu utakmicu. Prvi set smo bile puno bolje i uvjerljivo pobijedile. Drugi set smo počele slabije ali smo na kraju čak stigle protivnice iako su ga na kraju one dobile, no u petom setu nam je falilo iskustva i u nekim ključnim trenucima boljih odluka da bi bilo zlato a ne srebro. Ali sve će to doći, mlada smo ekipa i nadamo se da ćemo možda već naredne sezone osvojiti MEVZA Ligu.“

U susretu za 3. mjesto Nova KBM Branik pobijedila je mađarski Bekescabu s 3:1.